Kontakt

Na říčce Jičínce v sousedství Nového Jičína se rozkládá údolí vesnice Žilina. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1397. Žilina patřila ke štramberskému panství, pak okolo roku 1437 starojičínskému a od roku 1558 k panství Nový Jičín. Obyvatelé se živili polním hospodářstvím a chovem hovězího dobytka, i když značná část jich hledala zaměstnání v novojičínských továrnách. Původ obce je český, poněmčovat se začala v 16. století.
V Žilině se narodil Karl Johann Schwarz (1817 – 1855), známý rakouský stavitel železničních tratí, mládí tu prožil německý spisovatel Jakub Julius David (1859 – 1900).
Mezi památky patří kostel sv. Mikuláše. Jedná se o orientovaný podélný gotický kostel s polygonálním závěrem a hranolovou věží v ose průčelí, vybudovaný na konci 14. století na místě starší, zčásti dřevěné stavby, pravděpodobně z konce 13. století. Loď a věž byly podle literatury upravovány v 17. a na konci 19. století. Další památkou je Roubený dům z počátku 19. století a také kaple Umučení Krista – zděná obdélná kaple s půlkruhovým závěrem, stavba z roku 1733.
Obcí prochází, zelená turistická trasa č. 4828, kterou se dostaneme na Skalky nebo v opačném směru až na Trojačku.

http://www.zilinaunj.cz