Kontakt
3.4.2024

Nový Jičín se společně s Kopřivnicí připojují k řadě měst po celé republice a svým obyvatelům i návštěvníkům nabídne nový způsob dopravy po městě – tzv. bikesharing neboli veřejné sdílení jízdních kol. Lidé budou moci službu využívat do začátku prosince. Podle zájmu radnice vyhodnotí, zda bude v projektu pokračovat.   

Službu sdílených kol budou moci občané města i jeho návštěvníci využívat od pondělí 8. dubna.  Na celkem 30 stanovištích bude umístěno 75 jízdních kol.

„Naším cílem je přiblížit Nový Jičín ideálu 10minutového města, tj. že se odkudkoliv kamkoliv bude možné dostat do 10 minut. Máme dobře fungující MHD, ale ta je využívána především staršími občany a dětmi, kdežto sdílená kola jsou službou také pro mladší a střední generaci. Věříme, že k využívání kol namotivujeme i některé dnešní řidiče, protože jim odpadne nutnost hledat parkování a platit za něj,“ uvedl místostarosta města Ondřej Syrovátka. Nový Jičín tak pokračuje v dlouhodobé snaze o podporu ekologické dopravy a zlepšování životního prostředí.

Nový systém bude zahrnovat širokou síť stanovišť pro půjčení a vrácení kol, která budou rozmístěna po celém městě. Najdete je například na Masarykově náměstí, před budovou vlakového nádraží, před budovou bazénu, u OC Tabačka, ve Smetanových sadech, u základní školy Jubilejní, nebo u budovy pošty v Loučce. Předpokládaná stanoviště naleznete v přiložené mapě zde. Na kolech bude možné jezdit také do Kopřivnice.

A jak sdílená kola používat? Stačí si stáhnout zdarma aplikaci Nextbike, zaregistrovat se a najít volné kolo v blízkosti na některém ze 30 stanovišť. Po načtení QR kódu z kola chytrým telefonem se automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo třeba vrátit opět do jednoho ze stanovišť. Jejich seznam i vyznačení na mapě lidé naleznou v aplikaci nebo na webu www.nextbikeczech.com. Prvních 30 minut jízdy je zdarma, po uplynutí půlhodiny se bude účtovat 18 korun za každých 30 minut jízdy.

V pondělí 15. dubna se zástupci měst Nový Jičín a Kopřivnice spojí v první společné cyklojízdě k zahájení služby sdílených kol společnosti Nextbike. Tato iniciativa, která vzešla z úsilí obou měst o podporu udržitelné mobility a ochranu životního prostředí, bude slavnostně zahájena ve 14 hodin na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Společně se pak vydají na cyklojízdu směrem do Kopřivnice.

Věříme, že nový systém sdílených kol přinese mnoho výhod pro obyvatele i návštěvníky obou měst.

Více informací naleznete také v přiloženém letáku nebo v předchozí tiskové zprávě.

Přílohy