Kontakt
21.3.2024
Nový Jičín se stane dalším městem, které zavede sdílená kola. Radní města o tom rozhodli na svém včerejším jednání. Na celkem třiceti stanicích rozmístěných napříč městem a jeho místních částí bude občanům od půlky dubna k dispozici 75 jízdních kol společnosti Nextbike.

„Hlavním cílem zavedení sdílených kol je umožnit obyvatelům i návštěvníkům města pohybovat se pohodlně a rychle po městě a jeho místních částech. Věříme, že pro některé obyvatele to bude atraktivnější než použití automobilu. Každé kolo má 7 rychlostí tak, aby si případnou jízdu do kopce mohli vychutnat i ti méně trénovaní,“ uvedl místostarosta města Ondřej Syrovátka. „Na projektu spolupracujeme s Kopřivnicí, která službu zavádí zároveň s námi, což je v České republice rarita. Díky spolupráci se nám podařilo dosáhnout lepší ceny a jako bonus pro naše obyvatele také možnost přejezdu mezi oběma městy,“ doplnil Syrovátka. Lidé budou moci službu využívat do začátku prosince. Po tomto zkušebním provozu radnice vyhodnotí přínos a využití sdílených kol a zváží prodloužení sdílených kol i pro další období.

Všichni uživatelé budou mít prvních 30 minut užívání kola zdarma, poté se účtuje sazba 18 korun za každou započatou půlhodinu. „Částka 18 korun je totožná s cenou jízdného MHD. Věříme, že nízkým poplatkem motivujeme i nerozhodné zájemce sdílená kola vyzkoušet. Rozmístění stanovišť bylo pečlivě vybráno tak, aby rovnoměrně pokrylo území města. Protože půjde o pilotní projekt, může se v budoucnu rozvržení stanic změnit,“ popsala referentka Odboru rozvoje a investic Markéta Jánošíková.

Zájemci si po stažení aplikace Nextbike a aktivaci svého účtu budou moci najít nejbližší volné kolo. Po načtení QR kódu na kole se automaticky odemkne zámek a můžete se pohodlně přemístit z jedné strany města na druhou. Stejný projekt funguje již v mnoha dalších českých městech. Podrobnější informace naleznete v přiloženém letáku.

Přílohy