Kontakt
13.5.2024

Čtyři novojičínské základní školy se zapojily do projektu Příběhy našich sousedů, který vyhlásila nezisková organizace Post Bellum (Paměť národa). Školáci zaznamenali vzpomínky pamětníků zlomových událostí 20. století a jejich příběhy poté zpracovali do podoby rozhlasové reportáže. Výsledky své práce představí veřejnosti na slavnostní prezentaci ve středu 15. května od 16:00 hodin v aule radnice v Novém Jičíně.

„Do projetu Paměti národa jsme se přihlásili opětovně po pěti letech. Žáci základních škol Komenského 66, Komenského 68, Jubilejní a Galaxie od ledna do května tohoto roku nahrávali vzpomínky osobností. Byla to pro ně jedinečná příležitost si osahat historii, pamětníci měli možnost předat své vzpomínky a pro nás ostatní je to šance se něco nového dozvědět,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka. 

Veřejnost se bude moci seznámit se vzpomínkami těchto osobností:

  • PAVEL WESSELY (bývalý starosta Nového Jičína a pamětník konce II. světové války; protože je částečně německého původu, jeho rodina zde mohla zůstat jen díky tomu, že děda byl antifašista)
  • STANISLAV ŠUBA (Skaut, včelař a pamětník Maďarských událostí 1956 v jedné osobě)
  • BOHUSLAVA KUBEŠOVÁ (Rodačka z Horní Suché, příhraniční oblasti Těšínska, pamětnice událostí spojených s II. světovou válkou)
  • KAREL ŽIŽKA (Pamětník pohřbu Jana Palacha, perzekuovaný student za doby komunistické totality)
Pozvánka na akci Příběhy našich sousedů