Kontakt
23.5.2023

Jeden dárce kostní dřeně a téměř 5 desítek dobrovolných dárců krve, kteří dosáhli v letech 2021 a 2022 na počet odběrů, za který si zasloužili ocenění některou z medailí Prof. MUDr. Jana Janského či Zlatým křížem Českého červeného kříže (ČČK), se v pondělí 22. května sešlo v aule radnice, aby z rukou starosty města Stanislava Kopeckého a vedoucí odboru sociálních věcí Daniely Susíkové, za přítomnosti zástupců Oblastního spolku ČČK Ostrava a Transfuzního oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín, převzali věcné dary jako poděkování za jejich nezištnostnou pomoc. Město Nový Jičín každoročně oceňuje bezpříspěvkové dárce za 40, 80, 120, 160 a 250 bezplatných odběrů krve, plazmy a kostní dřeně.

Starosta města Stanislav Kopecký zahájil setkání poděkováním všem dárcům. „Velmi si vážím lidí jako jste vy, kteří svou nezištnou vytrvalou pomocí zachraňují zdraví a životy ostatních. Lidé již vynalezli mnohé, ale krev patří stále k nenahraditelným tekutinám, kterou neumíme vyrobit a je ji stále nedostatek. Patří vám můj obdiv a velké poděkování za vaše vytrvalé odhodlání, ochotu a odvahu pomáhat druhým. Přeji vám pevné zdraví do dalších let a nám všem, aby pomáhat druhým se stalo samozřejmostí,“ uvedl Kopecký.

Poděkovat dárcům krve za jejich výjimečný čin přišla také ředitelka OS ČČK Ostrava Alžběta Hrabovská. „Ve většině případů se pacienti nikdy s vámi dárci nepotkají. Jsem si však jistá, že si vašich hrdinských skutků nesmírně váží a budou vám navždy vděční za část života a čas, kterým jste jim darovali, za každou kapku krve, protože ta kapka krve jim zachránila život,“ řekla Hrabovská. Nenahraditelnost dárcovství krve a krevní plazmy připomněla také Eva Jalůvková, manažerka ošetřovatelské péče nemocnice AGEL.

Stát se dárcem krve může každý zdravý člověk. Neváhejte a staňte se i vy pro někoho hrdinou!

Všichni dárci krve, kteří obdrželi pozvánku, ale nemohli se akce zúčastnit, si mohou dárky převzít v úředních hodinách na odboru sociálních věcí Městského úřadu, Divadelní 1, v kanceláři 109 u paní Lucie Frantové, tel. 556 768 241 do 30. června 2023.