Kontakt
4.9.2023

Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku podle projektu německého umělce Guntera Demniga. Připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě. Ve velké většině případů se jednalo o osoby židovského původu. Ve čtvrtek 7. září v 18 hodin bude na ulici Msgr. Šrámka před domem číslo 5 slavnostně odhalen první takový kámen v Novém Jičíně.

Akce se uskuteční z podnětu Mgr. Pavla Svobody, jehož děda Otto Holzer (1888 – 1944) byl novojičínský nadšenec do sportu a spoluzakladatel několika místních tělovýchovných spolků. „Děda pracoval jako obchodní zástupce v novojičínské firmě ESKA (Spitzer a Klappholz). ESKA byla v roce 1938 arizována (zabrána nacisty) a protože byl pan Holzer židovského původu, musela jeho rodina přesídlit do Brna,“ uvedl Pavel Svoboda, jenž je známým novojičínským atletem a bývalým učitelem zdejšího gymnázia. „V roce 1942 byl děda transportován do Terezína. Odtud byl v roce 1944 odvlečen do Osvětimi, kde zahynul. Protože nikde nemá svůj hrob, rozhodl se po dohodě s městem pro položení Kamene zmizelých na místě domu, kde před válkou žil,“ doplnil Svoboda.

Pietního setkání se zúčastní také zástupci vedení města. „Rozhodli jsme se tuto akci podpořit a s instalací kamene vyslovit souhlas, protože nám to připadá jako velmi vhodná a decentní připomínka lidí, kteří za války zahynuli v otřesných podmínkách v koncentračních táborech. Znám obdobné kameny z jiných měst, běžné jsou například v Praze, ale v Novém Jičíně bude prvním a věřím, že ne posledním takovým,“ řekl místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.

„Děkuji panu Pavlu Svobodovi, vnuku pana Otta Holzera, za jeho iniciativu, která pomáhá, aby lidé nezapomínali, obzvláště v dnešní době. Kameny jako tyhle zůstanou trvalou vzpomínkou na oběti nacismu v řadě měst Evropy,“ uvedl starosta města Stanislav Kopecký. „Líbí se mi myšlenka, že občané, kteří se u kamene zastaví, aby si přečetli jméno, které je malým písmem vyryto do mosazné destičky vsazené v chodníku, musí sklonit hlavu, aby nápis přečetli, a tím se vlastně ukloní oběti nebo obětem, na které kámen vzpomíná,“ doplnil Kopecký.

Leták k akci naleznete zde.

Přílohy

  • kameny
    Velikost souboru: 425 KB