Novojičínský rukodělný kroužek pomáhá už 20 let

Novojičínský Charitní klub rukodělných prací už 20 let pomáhá osamělým a starým lidem. A jejich výrobky zase dělají radost sociálně slabým a nemocným. Klub založila paní Anna Golichová, která se sama během pobytu v léčebném zařízení setkala s terapii prací. Společně s dalšími ženami vyrábí drobné dárky, jako jsou zápichy do květináčů, jahelníky, ale také šijí povlaky na polštáře, nákupní tašky, pletou šály a ponožky, bačkory nebo speciální obvazy pro malomocné.

„Ruční práce mě před dvaceti lety postavily na nohy a vrátily do života. Tak jsem se rozhodla, že v nich budu pokračovat a zároveň tuto terapii nabídnu dalším lidem,“ svěřila se sedmdesátiletá paní Golichová. Na zdejší faře se tak začaly potkávat ženy, zručné, ale i začátečnice, ale hlavně s podobným osudem. Po čase se přidaly i klientky chráněného bydlení. Rukodělný kroužek získal díky Charitě další smysl, administrativní i finanční zázemí.

„Vlněné bačkory nebo ponožky dostávají novojičínští bezdomovci každoročně k Vánocům. Také zde vznikají specifické obvazy pro malomocné v Africe, pytle na použité prádlo nebo povlaky na polštáře pro domovy seniorů. Další výrobky se prodávají na prodejním portálu Charity Nový Jičín. Výtěžek slouží k pomoci lidem v nouzi. Smyslem klubu je ale také motivovat ženy k společnému setkávání. Ty osamělé, starší nebo i psychicky podlomené tak mají příležitost se vidět a důvod vyrazit mezi lidi, “ uvedla Markéta Brožová z novojičínské Charity.

Přidanou hodnotou činnosti rukodělného kroužku je, že ženy zde tvoří výrobky téměř výhradně ze zbytků. Ze starých kabelek například vystřihují koženku nebo rozplétají svetry. Chybějící potřeby, jako jsou nitě, barvy, dekorační perličky a podobně jsou nakupovány z výtěžku Tříkrálové sbírky.

21.05.2019