Hlasujte pro kojetínskou lípu v celostátní soutěži

 

Památná lípa na Kojetíně postoupila do finále ankety Strom roku. Lípa, rostoucí v místní části Nového Jičína, je tak jedním ze dvou stromů z Moravskoslezského kraje, které se probojovaly do celostátního kola soutěže. Do nejužšího výběru odborníků se dostala z celkem 53 nominovaných dřevin. O vítězném Stromu roku 2017 nyní bude rozhodovat veřejnost. Každý hlas je zároveň příspěvkem na péči o vybranou dřevinu. Hlasování potrvá do poloviny září.

Občané mohou kojetínské lípě pomoci zvítězit v anketě a zároveň přispět na její odborné ošetření tím, že do 15. září pošlou DMS „STROM4 60“ na číslo 87 777. Cena DMS je 60 Kč, za každou DMS lípa získá 2 hlasy (můžete hlasovat i vícekrát). Za každou DMS navíc město obdrží 59 Kč na odborné arboristické ošetření lípy samotné, ale i dalších stromů. Také se lze podepsat na zpoplatněný hlasovací arch (60 Kč), kam se vejde 20 hlasů. Je dostupný na webu ankety http://stromroku.cz/.

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství už po patnácté. Smyslem je upozornit na strom určitého stáří, který se pojí se zajímavým příběhem. O zařazení lípy do finále rozhodla kromě odborné poroty i přízeň veřejnosti. „Na porotu kromě stáří a krásy lípy zapůsobilo, že jsme k výběru stromu roku nejprve uspořádali veřejné projednání a posléze také celoměstskou anketu, v níž kojetínská lípa zvítězila,” uvedl Ondřej Syrovátka, místostarosta Nového Jičína.

Stáří lípy je odhadováno na půl tisíciletí a je pravděpodobně nejstarší lípou na Novojičínsku. Z dobových pramenů lze vyčíst, že lípa středem prohořela, a proto je nyní částečně dutá. V kořenech mívala noru liška a děti prolézaly dutinou až do koruny.

19.06.2017

Foto: Marek Olbrzymek z Nadace Partnerství